Gümüşhane Kuşakkaya Gazetesi
Kuşakkaya' da Bugün Gümüşhane Kelkit Şiran Köse Torul Kürtün

Kelimelerle Kuyu Kazmak

Ali Coşkun HİRİK

16 Mayıs 2012, 08:36

Ali Coşkun HİRİK

Köyden kente gözle şehirlerimiz siluet değiştiriyor. İller ve ilçelerimiz büyük birer köy oluyorlar.Hal böyle olunca köycülük veya köylüler üzerinden siyaset yapmak da kaçınılmaz oluyor. Amaçlarına ulaşmak için her yolu mubah gören siyasetin yandan çarklıları sırf bunun için strateji geliştiriyorlar.

Köycü söylemin bizim yazınımızda (edebiyatımızda)  dayandığı temel yapıt YABAN’dır. Yakup Kadri’nin bu yapıtı, yazıldığı yıllarda, Türkiye’de yaşanmakta olan bir somut duruma (köye ve köylülüğe), o somut durumun ideolojik olarak değerlendirilmesine (köycülük ideolojisine) doğrudan doğruya yaslandığı için çok etkin olmuş ve çok da tartışılmıştır. O günden bu yana YABAN, okullarımızda Türkçe ve Edebiyat derslerinde ele alınmakta ve değerlendirtmekte olup önemi ve işlevi konusunda öğrencilere mutlaka birşeyler söylenmektedir.

 Bu çaba,  YABAN’IN az çok okumuş olanlar tarafından bilindiğini ve onlara bir şeyler ifade ettiğini gösteriyor.Yakup Kadri bu yapıtında, köyün, köylülüğün gelişmemiş olmasında AYDINLARIN sorumlu olduklarını söyler.

Ona göre, aydınlar, köye ve köylüye hiçbir şey vermemiştir. Daha onun gibi  “Türk köylüsünün dönüştürülememiş ve değiştirilememiş olmasının önündeki en önemli engel Türk aydınıdır.” gibi somut tümcelerde bulunanların sayısı az değildir.

 Yazar yapıtında, çok çarpıcı ifadelerle bu düşünceyi vurgular.Aydınlar hakkında ileri sürülen bu düşüncenin uzantısında, köylülerin istenilen doğrultuda bir anlayış ve kavrayış birliğine ulaşmalarını sağlamak o düşünceye yandaş ve taraftar bulmak üzere açıklamalar,  daha doğrusu propaganda, yapacak olanların ancak aydınlar olabileceği; o nedenle de aydınların sorumlu oldukları biçiminde bir yaklaşım bulunmaktadır.

Böyle bir yaklaşımın doğruluğunu savunmak hem dünkü anlayışlarla hem de bugünkü anlayışımızla mümkün değildir.

Koskoca bir köylü kitlesinin değiştirilmesinde ve dönüştürülmesinde aydın neden sorumluluk altında olsun ki? 

 Yönetimin başarısızlıkları ve yanlışlıklarının sorumluluğunu neden aydın çeksin ki?

Bu dönüşümün sağlanamamasında  siyasetçilerin hiç mi kabahati yoktur?

Aydın insanı kim okuyor, kim dinliyor Allah aşkına?

Aydın insanın yıllarca didinmesi sonucunda elde ettiği gelişimi ve başarıyı, politikacı insan oy uğruna uydurduğu  bir “yalanıyla” siliyor, yerle bir ediyor.

Sonrası ne mi?

Sil baştan yeniden büyük bir gayret!

Sil baştan yeniden “kelimelerle kuyu kazmak”!

 

Bu haber 1005 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit


Teşekkürler Kaya Başkan23 Mayıs 2016

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


Künye | İletişim | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign    |    Görsel Tasarım: Gümüşssoft İnternet ve Bilişim Hizmetleri